Start a new topic

Pow r2 ON 24/7?

Hi to all... Id like to put a POW r2 after the electricity meter,.in the socket circuit. It will works ON 24/7... What do you think about? Its a bad idea? Or is better remove tor bypass he relay? Thanks in advance.. Marcello

Bună, Marcello! Acum o săptămână am instalat POW R2 după cutia de siguranțe și funcționează foarte bine și nu se încălzește. Pe traseul instalat avem un consum constant de 300 până la 400 de wați, dar și perioade în care acesta depășește 3000 de wați. De aceea am instalat două module în paralel pentru a reduce în jumătate curentul prin cele două module și acum această piesă suportă 6000 w fără probleme. A fost de peste 3000 de wați în timp ce mașină de spălat, fier și plită electrică. Acum am programat modulele să funcționeze doar una câte o noapte și ziua funcționează atât. Deci nu funcționează 24/7.
Does anyone know if POW R2 protects itself in case of a short circuit between the output terminals? Or is it burning?

The POW shows a 20A fuse in series with the Line-in.  I don't see a schematic for the R2 version.  You should probably open it up and take a look inside.  One could always put their own inline fuse ahead of the POW.

Da, are o siguranta la iesire.
Login or Signup to post a comment